Olekszij Csernisov
Olekszij Csernisov
 / Közélet
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Kijev fokozza erőfeszítéseit a háborús menekültek Németországból történő hazatérésének ösztönzésére a hazai munkaerőhiányt miatt – számolt be hétfőn az rbc.ua hírportál a Yahoo News című amerikai kiadványra hivatkozva.

Hirdetés

Az amerikai orgánum szerint ennek az erőfeszítésnek a részeként úgynevezett „egységközpontokat” hoznak létre Berlinben és esetleg máshol is, hogy segítsék az ukrán menekülteket foglalkoztatási, lakhatási és oktatási lehetőségekben. „Az ukránok jelentős része komolyan fontolgatja a hazatérés lehetőségét” – mondta el Olekszij Csernisov, Ukrajna miniszterelnök-helyettese, egységügyi miniszter. Ukrajna Nemzeti Egység Minisztériumát tavaly decemberben hozták létre kifejezetten a visszatérő ukránok támogatására.

Ukrajna 2022 februári orosz inváziója után több mint 1,1 millió ukrán távozott Németországba – több mint bármely más országba.

A kormány szerint jelenleg mindössze 32 millió ember él az ukrán kormány által ellenőrzött területeken, szemben a a Szovjetunió 1991-es összeomlása utáni 52 millióval.

Az ukrán kormány becslései szerint jelenleg 20-25 millió ukrán él külföldön.

Csernisov elmondta, hogy a népességcsökkenés kapcsán Ukrajnának nagy szüksége van munkaerőre, különösen a védelmi iparban, az energiaszektorban és az újjáépítés területén.

„Számunkra kritikus jelentőségű vállalatokról vagy iparágakról van szó” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a hazatérők mentesülnének a katonai szolgálat alól, ha ezekben az ágazatokban dolgoznának.

Azok az ukránok azonban, akik úgy döntenek, hogy Németországban maradnak, támogatást is kapnak, például álláskereséskor vagy szakképesítés megszerzésekor. „Nem lehetnek teher a kormány nyakán” – fogalmazott Olekszij Csernisov - közölte a karpat.in.ua.


Iratkozzon fel a Kárpátinfo.net csatornáira: 
Facebook, Instagram, Twitter, Telegram 
Olvassa a Kárpátinfo.net híreit a Google News oldalon.


Forrás