Az elhurcolt izraeli túszok családtagjai hozzátartozóik azonnali elengedését követelik szeretteik fényképét Benjámin Netanjahu rezidenciája elõtt elhelyezve 2024. augusztus 30-án. Fotó: MTI/EPA/ Abir Szultan
Az elhurcolt izraeli túszok családtagjai hozzátartozóik azonnali elengedését követelik szeretteik fényképét Benjámin Netanjahu rezidenciája elõtt elhelyezve 2024. augusztus 30-án. Fotó: MTI/EPA/ Abir Szultan

MTI

 / Közélet

Az izraeli hadsereg újabb hat, a fogságban megölt izraeli túsz holttestét találta meg és szállította szombat éjjel Izraelbe - közölte egy katonai szóvivő.

Hirdetés

Benjámin Netanjahu miniszterelnök vasárnap délelőtt videonyilatkozatot adott ki, amelyben a Hamász palesztin iszlamista szervezetre hárította a felelősséget a túszok haláláért, a túsztárgyalások kudarcáért.

"Folyamatosan zajlanak az elraboltak kiszabadítására irányuló erőfeszítések, a Hamász nem hajlandó valódi tárgyalásokat folytatni" - mondta. "Azt mondom a Hamász terroristáinak, akik meggyilkolták túszainkat, és vezetőiknek: halál fiai vagytok. Nem nyugszunk, nem csillapodunk, üldözni fogunk, és el fogunk érni titeket, és leszámolunk veletek" - tette hozzá.

Uri Danino, Alex Lubanov, Almog Szaroszi, Hirsch Goldberg-Polin, Karmel Gat és Eden Jerusalmi holttestét egy alagútban találták meg Rafahban. 

Hirdetés

Daniel Hagari, a hadsereg (IDF) szóvivője bejelentette, hogy a hat túszt a Hamász "brutálisan meggyilkolta" nem sokkal a csapatok érkezése előtt, egy-két nappal ezelőtt.

Benjámin Netanjahu a történtek után lemondta vasárnap reggeli programját, egy jeruzsálemi általános iskolának a tanévkezdés alkalmából tervezett meglátogatását.

A hat halott közül négyet, a két nőt, Karmel Gatot és Eden Jerusalmit, valamint a sebesült Hirsch Goldberg-Polint és Almog Szaruszit már a túszalku első szakaszában szabadon kellett volna engedni. A július elején átadott listákon szerepeltek.

"Darabokra tört az egész nép szíve" - írta közleményében Jichák Hercog államelnök. "Izrael nevében szívembe fogadtam családjaikat, és bocsánatot kérek. Bocsánat, amiért nem tudták épségben hazavinni szeretteiket" - tette hozzá.

Joáv Galant védelmi miniszter a biztonságpolitikai kabinet összehívására szólított fel vasárnap reggel.

"Azonnal össze kell hívni a biztonságpolitikai kabinetet, és módosítani kell a péntek hajnali döntést a philadelphi tengelyről. A hidegvérrel meggyilkolt elraboltak számára ez már késő, de haza kell hozni a Hamász fogságában maradt túszokat. Izrael le fog számolni a Hamász összes vezetőjével és gyilkosával az utolsó emberig" - tette hozzá.

"A Hamász hidegvérrel meggyilkolta túszainkat, pontosan azért, hogy megadjuk magunkat, elfogadjuk a követeléseit, és lehetővé tegyük számára a túlélést és hogy helyreállítsa képességeit, és ismét megtámadja Izraelt az iráni megsemmisítési terv részeként" - mondta válaszul Galantnak a jobboldali Vallásos Cionisták nevű telepespárt elnöke, Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, aki a harcok fokozását követelte a Gázai övezetben.

"A kabinet nem enged olyan önfeladó megállapodást, amely feladja Izrael biztonságát, hanem arra utasítja az izraeli hadsereget és a biztonsági intézményeket, hogy szigorúbb árat követeljen a Hamásztól. Az IDF-erőinek a jelenlegi határtól két kilométerrel beljebb kell mozdulniuk, és mindent le kell tarolniuk útjukon. Ez egy olyan terület lesz, amely soha nem tér vissza a gázaiakhoz" - tette hozzá.

Jaír Lapid, az ellenzéki centrista Van jövő párt és a parlamenti ellenzék elnöke az X közösségi portálon azt írta: "politikai érdekeket követnek ahelyett, hogy alkut kötnének, ahelyett, hogy életeket mentenének, a túszokat temetik. Netanjahu mindent megtesz azért, hogy hatalmon maradjon, ahelyett, hogy azért tenne meg mindent, hogy hazahozza őket".

Az elhurcoltak családjainak főhadiszállása felszólította a miniszterelnököt a túszalku aláírására.

"Az elraboltak visszaküldéséről szóló megállapodás már több mint két hónapja a tárgyalóasztalon van. Ha nem torpedóznák meg, nem hoznának fel kifogásokat és média-blöfföket, valószínűleg életben lennének az elraboltak, akiknek a haláláról reggel értesültünk" - írták.

A családtagok szövetsége általános sztrájkra szólított fel, hogy ezzel nyomást gyakoroljanak az izraeli kormányra a nagyobb rugalmasság érdekében a Hamásszal folytatott tárgyalásokon.

Az Izraeli Üzleti Fórum, amely az ország kétszáz legnagyobb magánvállalatának munkavállalóit képviseli, bejelentette, hogy csatlakozik a túszok családjaihoz, és mozgósításra szólítja fel a lakosságot. "A biztonsági káosz mellett gazdasági káosszal nézünk szembe elfogadható állami költségvetés nélkül, sztrájkkal az oktatási rendszerben, és a közszolgáltatások összeomlásával. Este vésztanácskozást tartunk együtt a túszok rokonságának szervezetével és más szervezetekkel, és nyilvánosságra fogjuk hozni döntésünket" - közölték.

Az újabb hat meggyilkolt túsz után jelenleg az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadásában elrabolt kétszázötvenegy túsz közül kilencvenhét található a Gázai övezetben, akik közül legkevesebb harminchárman már halottak.


 


Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek


Forrás

MTI

Hirdetés
Címlapról ajánljuk
Három ember halt meg Ukrajnában a szélsőséges időjárás miatt

Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.

Kárpátaljai citerások találkozója, másodszor - Örömzenélés Sárosorosziban

Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.

Horror Ausztriában: megerőszakolt egy hatéves kislányt egy szír férfi – 4,5 év börtönt kapott

Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.

Lakóházak, kikötő és egy kereskedelmi hajó is megsérült az Odessza elleni éjszakai támadásban. Fotó: Odesszai Városi Katonai Adminisztráció

Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.

A pusztítás nyomai egy orosz dróntámadást követően az északkelet-ukrajnai Harkivban 2026. március 25-én (Fotó: MTI/EPA/Szergej Kozlov)

A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.

Zelenszkij törvényjavaslatot nyújtott be a hadiállapot és a mozgósítás 90 napos meghosszabbítására. Fotó: President.gov.ua

Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.

Halálos tragédia Kárpátalján: egy férfi életét vesztette, miután a viharban egy fa rázuhant. Fotó: DSZNSZ

Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.

Sahíd drónokkal támadták Csernyihivet, templomot és piacot is ért találat

A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.