Az ideiglenes védelmi programban Finnországban letelepedett ukrán menekültek most tömegesen hagyják el az országot, más EU-országokat részesítve előnyben – írta az ukrán Unian hírportál a finn Yle beszámolójára hivatkozva, amely arról írt, hogy összességében már azon ukránok mintegy fele elhagyta Finnországot, akik a háború 2022-es kitörését követő első években odaérkeztek.
A finn lap megjegyzi, hogy jövőre lejár az ukrán menekültek számára korábban az EU szintjén elfogadott ideiglenes védelmi program. Ahhoz, hogy a program lejárta után maradni tudjanak, az ukránoknak munkát kell találniuk. A cikk szerzői több fiatal ukrán történetét is bemutatják, akiknek nem sikerült beilleszkedniük Finnországba. A nyelvi és kulturális akadályokra, valamint a munkahelyhiányra panaszkodnak.
Sajnos az életem Finnországban nem alakult jól. Megpróbáltam mindent, amit tudtam. Úgy érzem, hogy ez az ország nem akarja, hogy itt legyek
– mesélte egy 25 éves ukrán fiatal nő, aki elmondása szerint néhány évig sminkesként dolgozott, de kénytelen volt felmondani. Ezután az egyetemi menzán kapott munkát, de fél éve azt is bezárták felújítás miatt.
Azóta sehol sem tudok elhelyezkedni. Megvan minden higiéniai tanúsítványom, alkoholértékesítési engedélyem, és négy nyelvet beszélek, beleértve a finnt is
– mondta a lány, aki úgy döntött, hogy elhagyja Finnországot. Spanyolország és Észtország között választva az utóbbit részesítette előnyben.
Hasonló problémát írt le Andrij Kaminszkij, Mariupol egykori lakója. Építőmérnöknek tanult, és remélte, hogy Finnországban munkát talál ebben a szakmában.
Munkát keresek, de semmit sem találok. Még a farmokon is finn nyelvtudás szükséges, az angol nem elég. Hetente több tucat pályázatot küldök el, és a legtöbbjükre még elutasítást sem kapok
– mondta a férfi, aki szintén úgy döntött, hogy Észtországba költözik, mivel nem lát magának jövőt Finnországban.
Az Yle szerint a munkanélküliségi ráta Finnországban a legmagasabb Európában, és szinte minden munkáltató megköveteli a finn nyelv ismeretét, további problémákat okozva a bevándorlóknak. Az ukrán közösségi oldalakon élénk vita folyik arról, melyik európai országokban van munka, és hová lehet elmenni Finnországból.
A háború kezdete óta összesen körülbelül 90 ezer ukrán érkezett Finnországba, közülük mintegy 40 ezer már el is távozott.
A finn belügyminisztérium tájékoztatása szerint körülbelül 50 ezren még mindig az országban tartózkodik, míg a többiek más EU-országokba költöztek vagy visszatértek Ukrajnába. Jelenleg körülbelül 4,35 millió ukrán tartózkodik az Európai Unióban, és a jelenlegi védelmi rendszer 2027 márciusáig érvényes - közölte az index.hu.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
Az elnök sértetlen, de a vacsorát lefújták.
Naperőmű építéséhez nyújt hitelt Ukrajnának az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke felelősségvállalását hiányolta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke.
Lakóházak, energetikai létesítmények és üzemek rongálódtak meg.
A csapásokban legalább 14-en megsérültek, köztük egy gyermek.
Orosz titkosszolgálati megbízásból ölhetett meg egy ukrán katonát egy 26 éves nő Ungváron. A rendőrség őrizetbe vette a gyanúsítottat.
Az orosz hadsereg két rakétával, valamint 107 csapásmérő és álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat péntekre virradóra.
Halálos közlekedési baleset történt a Munkácsi járásban, Sztrabicsovo (Mezőterebes) közelében. Egy 34 éves gyalogos a helyszínen meghalt.
A fronton életét vesztette Mihajlo Roszoha, kárpátaljai katona. Hosszú ideig eltűntként tartották nyilván, halálhírét most erősítették meg.
A csapásokban lakónegyedek és egy kereskedelmi hajó kapott találatot, két ember pedig életét vesztette.