/ Közélet
Mark Rutte, a NATO főtitkára (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)
Mark Rutte, a NATO főtitkára (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Mark Rutte NATO-főtitkár szerint a szövetség tagállamainak jelentősen növelniük kell védelmi kiadásaikat, és szorosabb együttműködésre van szükség az észak-amerikai partnerekkel. Kiemelte, hogy az Európai Uniónak nagyobb szerepet kell vállalnia Ukrajna katonai támogatásában és a védelmi ipar fejlesztésében. Rutte szerint Trumpnak igaza van Grönland és a sarkvidéki térség jelentőségére.

Hirdetés

A védelmi kiadások növelése és az európai védelmi ipar fejlesztése szükségességes – mondta el Mark Rutte az Európai Tanács rendkívüli csúcstalálkozója előtti sajtótájékoztatóján. A NATO-főtitkár hangsúlyozta, hogy a szövetség célja az egységes szabványok kialakítása, ezért szoros együttműködést folytat nemcsak az európai országokkal, hanem partnereivel, például Norvégiával, az Egyesült Államokkal és az Egyesült Királysággal is.

A NATO főtitkára kijelentette, hogy a védelmi kiadások emelésére szükség van, és azok mértékét az év folyamán fogják véglegesíteni.

A cél az, hogy a tagállamok védelmi képességei megfeleljenek a meghatározott követelményeknek. „Biztosan állíthatom, hogy a vállalt védelmi kiadások aránya jelentősen meghaladja majd a 2%-ot” – fogalmazott Rutte.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti védelmi együttműködésről is szó esett. Rutte elmondta, hogy az USA elvárja Európától, hogy nagyobb szerepet vállaljon a katonai segélyek finanszírozásában, különösen Ukrajna támogatásában. Az Európai Uniónak biztosítania kell, hogy védelmi ipari döntései összhangban legyenek a NATO célkitűzéseivel, miközben ügyelni kell arra is, hogy az információk ne kerüljenek illetéktelen kezekbe.

A sajtótájékoztatón szó esett az északi-sarkvidéki térség védelméről is. Rutte szerint Donald Trump amerikai elnök helyesen mutatott rá Grönland stratégiai jelentőségére, és NATO-szinten összehangolt fellépésre van szükség.

A főtitkár hangsúlyozta, hogy nem csupán Grönland védelme a cél, hanem Izland, Norvégia, Svédország, Finnország és Kanada biztonságának megerősítése is.

A NATO főtitkára kitért arra is, hogy a szövetség tagállamai között folytatódnak a tárgyalások a védelmi költségek igazságos elosztásáról és az ipari együttműködésről. A sajtótájékoztatót azzal zárta, hogy az európai országoknak fel kell készülniük a védelmi kihívásokra, és nagyobb felelősséget kell vállalniuk saját biztonságuk érdekében - közölte a portfolio.hu.


 

Iratkozzon fel a Kárpátinfo.net csatornáira: 
Facebook, Instagram, Twitter, Telegram 
Olvassa a Kárpátinfo.net híreit a Google News oldalon.

Forrás