Egy év múlva lejár az ukránok úgynevezett ideiglenes védelme az Európai Unióban, és jelenleg mintegy 3,4 millió ukránnak nincs más tartózkodási engedélye, csak az ideiglenes védelmet biztosító menedékes státusz - hozta nyilvánosságra szerdán a Facebookon az ukrán kormánytól függetlenül működő Gazdasági Stratégiai Központ (CES).
A kutatóközpont felmérésében megkérdezett ukránok mindössze 23 százaléka fontolná meg a hazatérést, ha más státusszal nem maradhat a fogadóországban. 870 ezer ukrán - a menekültek 20 százaléka - már rendelkezik más tartózkodási engedéllyel a befogadó országban az ideiglenes védelem mellett.
A központ adatai szerint 1,5 millióan megpróbálnak tartósan letelepedni külföldön, egyes esetekben akár illegálisan is. Ezt a lehetőséget gyakrabban fontolgatják a férfiak és a 35 év alatti fiatalok.
A hazatérést Ukrajnába 1,2 millióan fontolgatják véglegesen, illetve - későbbi emigráció céljából - ideiglenesen. Ezt a lehetőséget leginkább az 50 év feletti menekültek mérlegelik. 720 ezer menekült még nem tudja, mit fog tenni - mutatott rá a központ.
A CES becslései szerint 2026 januárjában 5,6 millió ukrán háborús menekült tartózkodott külföldön, ez 400 ezerrel több, mint amennyi 2024 végén volt.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Orosz-ukrán háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
MTI
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.
A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.
Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.
Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.
Az alkalom középpontjában ezúttal a család állt.
A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.