Több szankcióra van szükség az orosz árnyékflotta ellen, „mert az orosz szénhidrogének exportkapacitása hosszabbítja meg a háborút, és ez a flotta az, amely lehetővé teszi Oroszország számára, hogy továbbra is exportáljon olajat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő hétfőn Luxemburgban.
Az EU-tagországok külügyminisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján a főképviselő elmondta: sok szó esik a békeformuláról és a katonai támogatásról, de a béke nem tévesztendő össze a kapitulációval. Mint hangsúlyozta, az ukrán civil áldozatok száma idén erőteljesen növekedett, ahogy a kikötők és a gabonaexport elleni orosz támadások is, továbbá
az orosz elnök azt tervezi hogy a télre sötétségbe és a hidegbe taszítja az ukrán lakosságot az energetikai infrastruktúra elleni támadásokkal.
Felhívta a figyelmet, hogy szankciók kijátszása tartja működésben Oroszország hadigépezetét, ezért ezen a téren több előrelépésre van szükség. „Nyugati gyártású elektronikus elemek továbbra is működnek az orosz fegyverkezési gépezetben. Folytatnunk kell tehát a szankciók kijátszása elleni küzdelmet, ez azonban tagállami felelősség is. Fokozni kell a kritikus alkatrészeket harmadik országokba exportáló vállalatok kellő megfigyelését” – hangsúlyozta.
Borrell szerint több szankcióra van szükség az orosz árnyékflotta ellen, „mert az orosz szénhidrogének exportkapacitása hosszabbítja meg a háborút, és ez a flotta az, amely lehetővé teszi Oroszország számára, hogy továbbra is exportáljon olajat”.
Kiemelte, hogy az ukrán fegyveres erők nagy nyomás alatt vannak a frontvonal mentén, ezért továbbra is biztosítani kell védelmi kapacitásaikat, és
bővíteni kell az uniós kiképzési missziót.
Bejelentette, hogy az EU meghosszabbítja katonai segítségnyújtási missziójának mandátumát a következő két évre, és reményét fejezte ki, hogy a tagállamok hamarosan konszenzusra jutnak az Európai Békefenntartási Eszköz Ukrajna Támogatási Alapjának feloldására irányuló uniós javaslattal kapcsolatban is.
A közel-keleti helyzetre kitérve hangsúlyozta: azonnali és fenntartható tűzszünetre van szükség Gázában és Libanonban.
A Hezbollahnak be kell fejeznie az Izraelre irányuló rakétatámadásokat, de Libanonban az izraeli hadsereg átlépte a határokat. Az ENSZ libanoni békefenntartói elleni izraeli támadást az Európai Unió egyhangúlag elítélte, és a miniszterek megismételték, hogy teljes mértékben támogatják a misszió folytatását – szögezte le.
Borrell hangsúlyozta: az EU nem hagyhatja magára a libanoni népet, amely súlyos árat fizet az izraeli katonai műveletekért. „1,2 millió ember, a libanoni lakosság 20 százaléka kényszerült lakóhelye elhagyására, több ezren életüket vesztették. Izrael Bejrútot bombázza, és azzal fenyegetőzik, hogy Libanont egy második Gázává változtatja” – tette hozzá.
Gázával kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy az övezetbe érkező humanitárius segély a háború kezdete óta a legalacsonyabb szinten van, 400 ezer embert utasítottak arra, hogy hagyják el a térség északi részét, de nincs hová menniük, mert csapdába esnek a harcok közepén.
„Megismételtük tehát a tűzszünetre és a túszok feltétel nélküli szabadon bocsátására, valamint a humanitárius jog teljes körű betartására vonatkozó felhívásunkat. De attól tartok, hogy a humanitárius jog a gázai romok alatt van” – fogalmazott.
Elmondta továbbá, hogy miniszterek megvitatták a ciszjordániai szélsőséges telepesekkel szembeni szankciókkal kapcsolatos bizottsági javaslatot, és felkérte a tagállamokat, hogy ezzel összefüggésben jussanak mihamarabb megállapodásra. Josep Borrell azt is szorgalmazta, hogy a következő külügyi tanácson a miniszterek tartsanak tanácskozást a nemzetközi humanitárius jog Izrael általi megsértéséről.
Moldovával kapcsolatban a főképviselő felhívta a figyelmet, hogy az ország jelentős előrelépést tesz az Európai Unió felé vezető úton,
a növekvő orosz megfélemlítés ellenére. „Úgy látjuk, hogy Oroszország nem kíméli az erőfeszítéseket, hogy hibrid támadások és széles körű illegális szavazatvásárlás révén aláássa a közelgő elnökválasztást” – hívta fel a figyelmet.
Georgiával kapcsolatban Borrell azt nyilatkozta, hogy „a kormánypárt közelmúltbeli intézkedései, nyilatkozatai és választási ígéretei eltávolítják az országot az európai útról, és a tekintélyelvűség felé való elmozdulást jelzik. Ezért az uniós csatlakozási folyamat de facto leállt” – jelentette ki.
Végezetül a főképviselő méltatta az EU és az Egyesült Királyság együttműködésének megerősítést. „Mély barátságot és szilárd és sokoldalú együttműködést alakítottunk ki, amelyet a következő hónapban folytatni és fokozni kívánunk” – zárta beszédét a Josep Borrell - közölte a hirado.hu.
Iratkozzon fel a Kárpátinfo.net csatornáira:
Facebook, Instagram, Twitter, Telegram
Olvassa a Kárpátinfo.net híreit a Google News oldalon.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
Az orosz hadsereg két rakétával, valamint 107 csapásmérő és álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat péntekre virradóra.
Halálos közlekedési baleset történt a Munkácsi járásban, Sztrabicsovo (Mezőterebes) közelében. Egy 34 éves gyalogos a helyszínen meghalt.
A fronton életét vesztette Mihajlo Roszoha, kárpátaljai katona. Hosszú ideig eltűntként tartották nyilván, halálhírét most erősítették meg.
A csapásokban lakónegyedek és egy kereskedelmi hajó kapott találatot, két ember pedig életét vesztette.
Az év eleje óta a megyében összesen 17 ember vesztette életét tűz következtében.
Voliny megyében büntetőeljárás indult egy 38 éves nő ellen, akit kiskorú gyermekkereskedelemmel gyanúsítanak
A létesítményt ért találat komoly fennakadásokat okoz az Oroszországon belüli olajszállítás logisztikájában.
Felszólították egyúttal az unión kívüli országokat, hogy segítsenek az ukrán finanszírozási nehézségek áthidalásában.
Harry sussexi herceg csütörtök reggel előre be nem jelentett látogatásra Kijevbe érkezett.
Több mint egy év után érkezett a tragikus hír: elesett Rudák Vaszil tereszvai katona.