Az EU védelmi gyártókapacitását egyesítenünk kell Ukrajna energiájával, tehetségével és ambíciójával - jelentette ki Andrius Kubilius védelemért felelős uniós biztos hétfőn a második EU-Ukrajna Védelmi Ipari Fórumot megnyitó beszédében Brüsszelben.
A biztos hangsúlyozta:
hamarosan Ukrajna is az európai család tagjává válik, de már most el kell kezdeni összekapcsolni az EU és Ukrajna védelmi iparát.
"Vlagyimir Putyin megállításához többet kell termelnünk, többet kell innoválnunk, és ezt együtt kell megtennünk az Európai Unión belül, valamint Ukrajnával" - emelte ki.
Mint mondta, Ukrajna komoly előnyöket élvezhet az EU gyártókapacitásaiból, pénzügyi forrásaiból és csúcstechnológiáiból - például a páncélozott járművek, vadászgépek vagy légvédelmi rendszerek terén -, de nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az ukrán ipar maga is fejlett, gyorsan alkalmazkodó és rendkívül innovatív.
Véleménye szerint az együttműködés az Európai Unió számára is komoly gazdasági és stratégiai haszonnal járhat. Egyik legfontosabb előnye az alacsonyabb gyártási költség: Ukrajna a nyugat-európai árak feléért képes modern fegyvereket előállítani. Ez azt jelenti, hogy az EU-tagállamok gyakorlatilag kétszer annyi haditechnikai eszközhöz juthatnak ugyanazon összegért
- taglalta.
Ugyancsak figyelemre méltó - tette hozzá - Ukrajna védelmi iparának robbanásszerű növekedése: míg 2022-ben az ágazat termelési kapacitása körülbelül 1 milliárd euróra rúgott, 2023-ra ez az összeg elérte a 35 milliárd eurót. A harmincötszörös növekedés példátlan ütemet jelez, amelyből az EU ipari szereplői is fontos tanulságokat vonhatnak le - mondta.
Kiemelte Ukrajna innovációs képességeit is:
az ukrán védelmi ipar fiatal és rendkívül dinamikus, számos megoldása pedig világszinten is élvonalbeli. Az ukrán fejlesztések - köztük dróntechnológiák és mesterségesintelligencia-alapú rendszerek - már a gyakorlatban, a frontvonalakon bizonyították hatékonyságukat.
"A jövőben, amikor Európának kell majd teljes felelősséget vállalnia az európai kontinens védelméért, Ukrajna lesz az új európai biztonsági gépezet legfontosabb eleme" - mondta.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat! Értesüljön időben a legfontosabb ukrajnai és kárpátaljai hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Twitteren vagy iratkozzon fel Google News csatornánkra!
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
MTI
Naperőmű építéséhez nyújt hitelt Ukrajnának az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke felelősségvállalását hiányolta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke.
Lakóházak, energetikai létesítmények és üzemek rongálódtak meg.
A csapásokban legalább 14-en megsérültek, köztük egy gyermek.
Orosz titkosszolgálati megbízásból ölhetett meg egy ukrán katonát egy 26 éves nő Ungváron. A rendőrség őrizetbe vette a gyanúsítottat.
Az orosz hadsereg két rakétával, valamint 107 csapásmérő és álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat péntekre virradóra.
Halálos közlekedési baleset történt a Munkácsi járásban, Sztrabicsovo (Mezőterebes) közelében. Egy 34 éves gyalogos a helyszínen meghalt.
A fronton életét vesztette Mihajlo Roszoha, kárpátaljai katona. Hosszú ideig eltűntként tartották nyilván, halálhírét most erősítették meg.
A csapásokban lakónegyedek és egy kereskedelmi hajó kapott találatot, két ember pedig életét vesztette.
Az év eleje óta a megyében összesen 17 ember vesztette életét tűz következtében.