/ Közélet
Vöröskereszt: Bizonytalan Mariupol evakuálása
Vöröskereszt: Bizonytalan Mariupol evakuálása
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Nem biztos, hogy elindulhat pénteken az evakuálás a blokád alatt lévő Mariupolból - jelentette be a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) szóvivője Genfben.

Hirdetés

Sajtótájékoztatóján Ewan Watson azt mondta, egyelőre további, a kimenekítendő civilek biztonságát szolgáló részleteket kell kidolgozni - írja az MTI.

Elmondta, hogy a Vöröskereszt munkatársai a Mariupoltól mintegy 226 kilométerre lévő Zaporizzsjában vannak,

ahová a korábban az orosz fél által is jóváhagyott tervek szerint evakuálnák a mariupoli civileket.

Hozzátette, hogy jelenleg nem tudnak segélyszállítmányt bejuttatni az Azovi-tenger partján fekvő városba, de a teherautóik csak az engedélyre várnak.

Hirdetés

Ugyancsak pénteken Mariupol polgármesterének egyik közeli munkatársa, Petro Andrjuscsenko Twitteren megerősítette, hogy az orosz erők csütörtök óta hermetikusan lezárták a várost a humanitárius segélyek előtt, és a tervezett zöldfolyosót sem nyitották meg.

Ukrán tisztségviselők csütörtök este elmondták, hogy nem sikerült eljutnia Mariupolba egy buszkonvojnak. Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes az éjszaka közölte: újra megpróbálnak átjutni a humanitárius folyosón az ostromlott városba.

Mindeközben Olekszandr Pavljuk, a kijevi katonai adminisztráció vezetője pénteken Telegram-üzenetben arról számolt be, hogy

az orosz hadsereg további csapatokat vont ki Kijev térségéből, a katonák a tájékoztatás szerint Fehéroroszország felé tartanak.

Csütörtökön az Ukrajinszka Pravda hírportál az Enerhoatom ukrán állami atomipari vállalatra hivatkozva azt jelentette, hogy az orosz erők elkezdtek kivonulni a csernobili atomerőmű és a körülötte lévő tiltott zóna területéről. Az Enerhoatom arról is beszámolt, hogy a csapatkivonást azt követően rendelték el, hogy több orosz katona “súlyos sugárfertőzést” kapott az erőmű környékén található erdős területen.

Az állítást a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez (NAÜ) nem tudta ellenőrizni.

Forrás

MTI