Hirdetés
Közutak, vízelvezető csatornák, víztartók, teraszfalak építése és javítása, a talaj elegyengetése, planírozása, a frissen forgatott homokterületek megkötése – mind olyan munka, amit télen alkalomadtán célszerűen elvégezhetünk, s el is kell végeznünk.
A téli időszak legfontosabb munkája azonban a trágyázás, a trágya kihordása és elhelyezése. A trágyakihordást kevésbé kedvező időjárás mellett is elvégezhetjük, de az elhelyezés – akár az egész területen egyenletesen terítjük el, akár tányérokba helyezve alkalmazzuk – csak akkor történhet célszerűen, ha a trágya nem fagyos, könnyen és egyenletesen szétrázható, elosztható. A nehezen oldódó és bomló műtrágyákat, szárított sertés- és szarvasmarhatrágyát, olajpogácsát, szaruforgácsot, káli- és foszforsókat, továbbá a trágyagipszet is célszerű tél elején vagy télen elszórni. A kötött agyagtalajokon a nitrogéntrágyákat is elszórhatjuk tél vége felé, homoktalajon azonban ez utóbbiakat csak a természet megindulása után alkalmazzuk.
Mind a szerves, mind a műtrágyákat legalább 25-30 cm mélyen az oldalgyökerek mélységébe kell lehelyezni, így érvényesülnek legjobban. A sekélyen adott trágya szintjében a talaj hamarabb kiszáradhat, s így nem szolgálhatja a tőke folyamatos tápanyagellátását. Sőt: inkább a gyomokat növeli, mivel elsősorban csak a talaj felsőbb rétegeiben jelent tápanyag-utánpótlást.
Hegy- és domboldalakon a lejtővel keresztben húzott árokba vagy a tőke felett ásott gödrökbe ajánlatos a trágyát elhelyezni. Nagyobb esőzéseknél az erózió következtében a lejtő irányában húzott árokba adott trágyázásnál a megmozgatott föld és vele együtt a trágya is lemosódhat a domb aljára.
A szőlőnél általában nem trágyázzuk a talaj egész felületét, hanem csak a sorközöket. Szüret, illetve a fedés befejezése után kezdjük meg mindjárt a sorközök kimélyítését, hogy a fagyok beálltáig befejezhessük. A mélyítést géppel, fogatos ekével vagy kézi erővel végezzük. Ahol a szőlő bakhátra be van fedve, ott kisebb mélyítéssel el tudjuk érni a szükséges 25-30 cm mélységet. Az átlagosnál nagyobb sortávolságnál a trágyát a sorközökben már két árokba kell a sorközökben tenni vagy az elteregetett trágyát be kell szántani.
A szervestrágyázás ideje ősztől tavaszig tart. A szőlőt tehát fedés után nyitásig bármikor trágyázhatjuk ugyan, de legjobb az őszi trágyázás. A foszfor- és káliumműtrágyákat ugyancsak legjobb ősszel adni, de adhatjuk a tél folyamán is egészen a nyitásig bármikor. Fontos azonban, hogy az kellő mélyre, az oldalgyökerek mélységéig jusson. Mivel ezek általában nem mosódnak le, éppen úgy mélyíteni kell alájuk, mint a szerves trágya alá. A nitrogénműtrágyát általában tavasszal, nyitás előtt szórjuk ki. Mivel azonban a mi csapadékviszonyaink mellett egy év alatt még a nitrogénműtrágyáknál sem tapasztaltak a szőlő gyökérszintje alá történő lemosódást, adhatjuk a többi műtrágyával együtt is ősszel, esetleg felét ősszel, felét tavasszal.
Szervestrágyázásra egyidejűleg rászórjuk az adagolandó műtrágyákat is, így még a foszfor és kálium sem kötődik le olyan könnyen, tehát nagyobb arányban marad felvehető állapotban. Ha többféle műtrágyát adunk, azokat közvetlenül kiszórás előtt összekeverhetjük, így kevesebb munka lesz vele.
Tápanyagban nagyon szegény futóhomokos talajon a műtrágyák hatóanyaga gyengébben kötődik meg. Ezért amikor a műtrágyát nem a szerves trágyával egyidejűleg adjuk, ilyen talajon ajánlatos még a foszfor- és káliumműtrágyákat is tavasszal, nyitás előtt hozzáadni.
Mélyítés után megkezdhetjük a trágya behordását a sorokba. Istállótrágya kiszórását azonban csak fagymentes időben tanácsos végezni, mert ha a föld fagyos, akkor nem tudjuk a behordott trágyát betakarni, emiatt tápanyagveszteség történik. Olyan szerves anyaggal való trágyázás esetén, amelynél a be nem takarás miatt nem következik be tápanyagveszteség, a trágyázást akkor is elvégezhetjük, ha a föld meg van fagyva. Betakarhatjuk a fagy kiengedése után is.
Az istállótrágyát azonnal el kell teregetni és földdel betakarni. Más szerves anyagot vagy műtrágyát ugyancsak hasonlóan takarunk be. Ősz vagy tél folyamán a befedett szőlőkben a betakarásnál tulajdonképpen csak vékonyabb földréteg kerül a trágyára. Csak akkor lesz a trágya fölött a szükséges vastagságú földréteg, amikor tavasszal a tőkékről a földet nyitással a sorközökbe kihúzzuk. Még jobb hatást érünk el a trágyázással, ha szétterítés után ásáskor beleforgatjuk vagy belekapáljuk a talajba, így nem rétegben kerül be a trágya, hanem vastagabb földtömeggel keveredik. Ha eközben a vékonyabb oldalgyökereket elvagdaljuk, az nem káros, mivel újabb felszívó gyökerek képzésével még több elágazású gyökértömeg képződik.
A műtrágyák használatával kapcsolatban a következőkre legyünk figyelemmel: a szőlő gyenge növekedésekor emelni kell a nitrogénadagot, ahol viszont túl erősen növekedik, nitrogént keveset vagy egyáltalán ne adjunk, inkább a kálium- és foszforadagokat növeljük. A műtrágyák, de a szerves trágyák is akkor érvényesülnek jól, ha a tenyészidőszak folyamán a talaj többször jól beázik. Száraz időben vagy talajon a hatásuk elmaradhat, ilyenkor a következő évben érvényesül.
Bodnár István
kertészmérnök
- A cikk a Kárpátinfo hetilap 25. évfolyamának 4. számában jelent meg.
- Hetilapunkat megvásárolhatja terjesztőinknél, illetve előfizetheti a postán.
- A Kárpátinfo hetilapot ONLINE is előfizetheti!
- Lapunkat elolvashatja PDF formátumban is.
Forrás
Hirdetés